aul. Gabriela Narutowicza 31/ II
Cena:
Czas trwania:
Tryb nauczania:
Jeżeli chcesz pracować w zawodzie medycznym, to powinieneś rozważyć naukę w szkole policealnej na kierunku Opiekun medyczny z elementami zdrowia publicznego. Nauka na tym kierunku trwa półtora roku. Po jej zakończeniu możesz od razu podjąć pracę w zawodzie – zwłaszcza, że zapotrzebowanie na tego typu specjalistów stale rośnie.
O nauce na tym kierunku powinny pomyśleć osoby, które czerpią satysfakcję z pomagania innym. Praca na stanowisku opiekuna medycznego wymaga także dużych pokładów empatii, samodyscypliny, ale i cierpliwości czy wyrozumiałości.
Profesjonalny opiekun powinien posiadać też odpowiednią wiedzę i umiejętności. W Lublinie naukę na kierunku Opiekun medyczny z elementami zdrowia publicznego możesz rozpocząć w szkole policealnej Żak. Na zajęciach poznasz m.in. podstawy anatomii i fizjologii człowieka, a także dowiesz się, jak wykonywać zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne czy czynności opiekuńcze. Oprócz tego nauczysz się również podstaw języka migowego, co pozwoli Ci swobodnie pracować także z osobami mającymi poważne wady słuchu. Nauka na kierunku Opiekun medyczny w Żaku w Lublinie trwa półtora roku, jest bezpłatna, a zajęcia odbywają się przez trzy dni w tygodniu.
Polacy –– to społeczeństwo starzejące się. Podobnie przedstawia się sytuacja w innych krajach Europy. Coraz więcej seniorów – coraz mniej opiekunów na rynku pracy. Z tego względu opiekunowie medyczni są poszukiwani zarówno przez wiele instytucji (m.in. domy opieki społecznej, hospicja, ale i szpitale czy przychodnie) jak i przez osoby prywatne, które chcą zapewnić swoim bliskim profesjonalną opiekę. Zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest zatem duże, a osoby wykonujące ten zawód nie powinny mieć problemów ze znalezieniem pracy.
Nauczysz się wykonywania zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną. Zdobędziesz wiedzę z zakresu zdrowia publicznego, anatomii i fizjologii człowieka, a także patologii z elementami udzielania pierwszej pomocy. Zapoznasz się również z zarysem psychologii i socjologii. Zapoznasz się także z zasadami, na jakich prowadzona jest działalność gospodarcza w ochronie zdrowia, będziesz uczyć się również podstaw przedsiębiorczości, które na pewno pomogą Ci lepiej zrozumieć ten temat. Będziesz uczyć się języka migowego, aby móc pomagać również potrzebującym osobom niesłyszącym lub niemówiącym. Natomiast znajomość języka obcego w ochronie zdrowia pozwoli Ci np. wykonywać pracę za granicą czy opiekować się obcojęzycznymi pacjentami przebywającymi w Polsce. Zdobędziesz praktyczną umiejętność pracy w zespole opiekuńczym i terapeutycznym, tak by prawidłowo wypełniać swoją misję i sprawnie nieść pomoc z zachowaniem odpowiednich procedur i procesów.
rozpoznawania problemów funkcjonalnych oraz potrzeb biologicznych i psychospołecznych osoby chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
świadczenia usług pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej w różnym stopniu zaawansowania choroby i w różnym wieku;
doboru procedur terapeutycznych odpowiednich dla określonego pacjenta;
współpracy z pielęgniarkami i lekarzami;
wykonywania czynności z zakresu pobierania krwi żylnej i włośniczkowej oraz innych materiałów do badań laboratoryjnych;
wykonywania czynności z zakresu gimnastyki osiowo-symetrycznej w trzech płaszczyznach jednocześnie SOS 3D - Metoda Hoppe;
Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14)
Działanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce
Polskie normy sanitarno-epidemiologiczne